ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ!

0

На 85-му році життя відійшов у вічність професор кафедри інформаційних технологій та комп’ютерної фізики Раранський Микола Дмитрович.

Микола Дмитрович Раранський народився 18 березня 1938 році в селі Турятка Глибоцького району Чернівецької області. У 1955 році Микола Дмитрович вступив на фізико-математичний факультет Чернівецького державного університету, після закінчення якого працював на Чернівецькому інструментальному заводі на посаді інженера, майстра зміни. З 1963 року його трудова діяльність нерозривно пов’язана з Чернівецьким національним університетом – лаборант, аспірант, викладач професор. З 1974 по 2003 рік Микола Дмитрович – декан фізичного факультету. З 1988 по 2013 рік – завідувач кафедри фізики твердого тіла.

У 1967 році Раранським М.Д. вперше отримані маятникові осциляції Х-променів у досконалих монокристалах Si та Ge у двохвильовому наближенні. Кандидатську дисертацію М.Д. Раранський захистив у 1970 році, а у 1987 році захистив докторську дисертацію, яка присвячена експериментальним і теоретичним дослідженням інтерференційних ефектів при дво- і багатохвильовому розсіянні Х-променів у реальних кристалах.

Раранський Микола Дмитрович – автор понад 400 наукових праць, з них 2 монографії, 8 підручників і навчальних посібників та понад 100 наукових статей в реферованих міжнародних та академічних журналах України. Під його науковим керівництвом захищено 3 докторські та 24 кандидатські дисертації. Нині всесвітньо відома створена ним наукова школа з вивчення динамічного розсіювання Х-випромінювання. М.Д. Раранський – ініціатор створення міжвузівської всесоюзної наукової програми “Рентген”, неодноразово виступав з доповідями і повідомленнями на міжнародних та всеукраїнських конференціях.

Професор М.Д. Раранський мав високий авторитет і користується повагою серед широкої наукової громадськості. Заслуженим визнанням багаторічної праці Миколи Дмитровича є присвоєння йому звань Почесного професора ЧНУ, Заслуженого діяча науки і техніки України, Академіка АН вищої школи України, нагороджений Почесною Грамотою Президії Верховної ради України. У 1994 році за працю “Рентгено-, оптико-акустичні явища в реальних кристалах при комбінованому впливі різних фізичних полів” присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки.

В останні роки Микола Дмитрович активно займався дослідженням явища ауксетичності, результати досліджень увійшли до монографії «Явище ауксетичності в твердих тілах», а також були предметом подальших досліджень сьогоднішніми аспірантами під його керівництвом.

Прощання з Миколою Дмитровичем відбудеться 13 січня з 11.00 до 12.00 у приміщенні Наукової бібліотеки ЧНУ, відспівування почнеться з 12 години.

Залишити коментар