Інститут фізико-технічних та комп'ютерних наук Чернівецького Національного Університету імені Юрія Федьковича

МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ З КОРЕЛЯЦІЙНОЇ ОПТИКИ

У вересні 2017 року на базі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича проводиться тринадцята міжнародна конференція з кореляційної оптики. Дана конференція є ювілейною – відзначає 25 річницю. Адже підготовка до першої конференції цього циклу розпочалась у 1992, й починаючи з 1993 року конференція проводиться кожні два роки.

При започаткуванні конференції у перші роки незалежності України, її організатори зіткнулись, перш за усе, з наслідками важкої економічної кризи, що вразила усі країни пострадянського простору. Глибока фінансово-економічна криза не могла не позначитись негативно на розвитку науки та освіти. Останніми роками до кризи й нагальної необхідності проведення небезболісних соціально-економічних реформ, додався й новий ускладнюючий фактор, пов’язаний з тривалими бойовими діями на сході України. З огляду на ці обставини, організатори конференції щиро вдячні найвпливовішим світовим організаціям у галузі оптики: 

  • Міжнародному товариству інженерів-оптиків,
  • Оптичному товариству Америки,
  • Міжнародній комісії з оптики,
  • Європейському оптичному товариству,
  • Європейському фізичному товариству та ін. 

за послідовну й всебічну – організаційну, інформаційну та фінансову – підтримку, без якої важко було б сьогодні уявити можливість проведення даної конференції. 

Конференція «Кореляційна оптика», яка вже стала традиційною, є знаковою подією не лише для Чернівців та Чернівецького університету, але й для розвитку науки і освіти в Україні у цілому. Тематика конференції доволі широка. Вона охоплює фундаментальні аспекти оптики і фотоніки – науки про світло, а також різноманітні практичні застосування оптичних методів. Це і нанотехнології (створення «оптичних пінцетів» для керування рухом об’єктів наномасштабів), і метрологічні застосування, і застосування в біології та медицині.  На нинішній конференції доповіді за вказаними напрямками зроблять вчені з 23 країн світу, що представляють усі континенти. 

Що і кому дає конференція з кореляційної оптики? Перш за усе, це можливість професійного спілкування провідних оптиків світу, яка відкриває чудову можливість для фахівців з України та інших країн оперативно отримати новітню інформацію, яка у деяких випадках буде опублікована у наукових журналах лише з часом. Матеріали конференції публікуються у престижних міжнародних фахових журналах, що розширює можливості учасників конференції для поширення і пропаганди їх результатів. Конференція з оптики такого масштабу і міжнародного представництва є на сьогодні унікальною в Україні. Важко перелічити усі важливі теми, які розглядались на попередніх конференціях, та усіх значущих доповідачів. Тут достатньо назвати лише двох видатних вчених сучасності – учасників конференцій з кореляційної оптики у Чернівцях: Майкла Беррі (Велика Британія) та Юрія Ківшара (Австралія).

У Червоній залі ЧНУ: Сір Майкл Беррі бере участь у дискусії

на пленарному засіданні конференції

З іншого боку, конференція несе надзвичайно важливу й актуальну просвітницьку місію. На жаль, у процесі проведення реформи освіти склалося так, що окрема важлива галузь науки і техніки – наука про світло – практично втратила своє впізнаване обличчя у переліку спеціальностей, за якими готуються фахівці в університетах та інститутах. Сам термін «оптика» приховано за більш абстрактними термінами, які мало що говорять майбутньому студенту про його спеціальність і області застосувань набутих знань. А жаль, адже Україна є одною з провідних оптичних держав світу, про що знову ж таки свідчить міжнародне представництво на конференції з кореляційної оптики. В Україні функціонують відомі наукові школи в галузі оптики, як в Національній академії наук так і в університетах, включаючи Чернівецький університет, що мають багатодесятирічні дослідницькі та педагогічні традиції й вагомі наукові здобутки, які варто передати молодому поколінню. 

                         Професор Юрій Ківшар відповідає на запитання після пленарної лекції

Конференція «Кореляційна оптика» надає можливість певною мірою скоректувати цю ситуацію через пропаганду та популяризацію даної галузі науки. І не лише через засоби масової інформації. Справа у тому, що стало вже доброю традицією проведення під час «великої» конференції окремої секції для членів Студентських відділень Міжнародного товариства інженерів-оптиків та Оптичного товариства Америки, що функціонують у Чернівецькому університеті, а також для широкого кола зацікавленої шкільної молоді, що прагне заздалегідь й свідомо обрати спеціальність, за якою надалі навчатиметься у ВНЗ. Робота студентської секції фінансується вказаними міжнародними товариствами, за підтримки яких, зокрема, з різних країн світу запрошуються провідні фахівці для представлення оглядових лекцій з найсучасніших й найромантичніших напрямків досліджень у галузі оптики для студентів, аспірантів та учнів старших класів загальноосвітніх шкіл. Незмінно, робота даної секції відбувається у повній конференц-залі, викликає неабияку зацікавленість слухачів, оскільки надає їм унікальну можливість, не виїжджаючи за кордон, побачити і почути насправді видатних науковців світу й особисто спілкуватись з ними в кулуарах конференції. Наслідком такого спілкування стають запрошення наших студентів-оптиків до одно- або двосеместрового навчання у країнах Європи та США (магістерські курси), наукового стажування, а також вступ до аспірантури у цих країнах. Вхід на секцію вільний.

 

Лекція професора Марка Денніса (Велика Британія) на

Студентській секції конференції з кореляційної оптики

Важливо й те, що інтерес до роботи студентської секції не є пасивним. Студенти-оптики залучаються до наукової роботи, результати якої вони щорічно представляють у США на Всесвітньому конгресі Міжнародного товариства інженерів-оптиків, – знову ж таки за підтримки цього товариства.  

Докладну інформацію про конференцію можна знайти на сайті: http://ptcsi.chnu.edu.ua/en/corropt17