Інститут фізико-технічних та комп'ютерних наук Чернівецького Національного Університету імені Юрія Федьковича

Сьогодні студент – завтра ІТ-спеціаліст міжнародного рівня

Випускник Відділу комп’ютерних технологій, розробник програмнго забезпечення та співзасновник фірми «ELOGIC» Яковлєв Ігор Сергійович розповідає про свій шлях від любителя до професіонала, а також дає поради як стати фахівцем у ІТ-сфері

-          Ти закінчив кафедру Комп’ютерних Систем та Мереж, то чому ти обрав саме спеціальність: комп’ютерна інженерія?

-          Я обрав цю спеціальність, тому що з шкільних років мені подобалося займатися речами, які є фундаментальними , тобто мають під собою якесь наукове підґрунтя. І я розумів, що саме на цьому факультеті я зможу навчитися працювати як з програмною частиною, так і з мікросхемами та платами. Мене завжди надихало створювати щось нове, тому якщо взяти і розробляти якусь нову річ, то я зможу її створити від початку і до кінця, тобто від програмної частини й до завершального етапу, коли цей предмет буде виконувати якісь функції. Як на мене, саме Інститут фізико-технічних та комп'ютерних наук максимально дає змогу осягнути весь комплекс наук, необхідних у цій сфері.

-          Всі знають про те, яку важливу роль відіграє іноземна мова в кожній сфері нашого життя. Який рівень англійської необхідний, щоб здобути хорошу роботу?

-          Максимально можливий: якщо в тебе В1 – вчи на В2, якщо в тебе В2 – вчи на С1. Ми живемо в стрімко розвиваючому світі і як би там не було більшість інноваційних речей створюються на Заході, а там основною мовою є саме англійська. Звичайно, можна вчити ще китайську, наразі це також перспективно, але саме англійська дасть найбільше дивідендів у майбутньому. Особливо, якщо говорити про програмування, то незалежно від спеціальності, більшість професій, де згодом зможе працювати випускник Відділу комп’ютерних технологій,  це розробник (програміст) в компанії, яка працює із закордонними замовниками, так само як ми в «ELOGIC». Це, як мінімум, читання технічної літератури (зокрема, завдань), а в ідеалі це проведення skype call (спілкування напряму з клієнтом) і подорожування в інші країни до замовників. Зрозуміло, що на такі завдання будуть відряджатися люди, які добре знають англійську, адже вони будуть себе там комфортно почувати і, безумовно, вони на це заслуговують.

-          В університеті нам розповідають про те, що кожен предмет, який ми вивчаємо важливий, проте досить часто студенти ставлять під сумнів це твердження. А що скажеш ти з цього приводу: чи потрібні такі предмети як фізика, вища математика та інші дисципліни, яких так бояться студенти?

-          Я вважаю, що це питання набагато глибше ніж чи потрібний конкретний предмет. Так само можна роздумувати чи нобхідний предмет релігієзнавство майбутньому програмісту. Тому кожен абітурієнт, коли обирає кафедру/спеціальність має змогу ознайомитися із переліком предметів, які згодом він буде вивчати . Як на мене, при виборі спеціальності кожен майбутній студент має запитати себе: Чому я обираю саме цю спеціальність? Я знаю, що там буде фізика/вища математика/…  чи готовий я до вивчення цієї дисципліни і чи потрібно це мені? Завжди слід обирати те, що подобається та приносить задоволення , звичайно, можна спробувати щось нове та невідоме, але потрібно бути готовим до того, що результат не завжди буде приємним та не все вийде (принаймі з першого разу). Пробувати завжди треба, але перед прийняттям будь-якого рішення слід все  добре обдумати.

-          Всі знають, що студентські роки – це час сповнений веселих подій та пригод, яка подія із студентського життя тобі запам’яталася найбільше?

-          Напевно, однією із таких подій є посвята – це завжди веселе, цікаве  та гамірне дійство. І це один із перших та найяскравіших спогадів кожного студента . Також багато цікаво відбувається під час святкувань важливих дат нашого Інституту( це участь в різних сценках та виступах). Іще одним яскравим спогадом є участь в студентських олімпіадах та конкурсах, це той випадок, коли поєднується приємне з корисним. Також ми із кафедрою їхали в Румунію, Молдову і звісно ж, подорожували Україною. Це неймовірний досвід і можливість випробувати свої сили, познайомитися із новими людьми і провести провести час із користю.

-          На даний момент,ти є одним із співзасновників фірми «ELOGIC», це ІТ-компанія, розкажи детальніше, чим вона займається?

-          Так, ми є ІТ-компанією, на даний момент діє два відділення: в Чернівціях та в Хмельницькому. Ми займаємося рішеннями, програмуванням, переважно це мова PHP, програмуємо для Commerce, тобто для Інтернет-торгівлі. Це європейські, американські бренди, які продають власні речі: книжки,одяг, парфуми, машини та багато іншого в Інтернеті. Ми надаємо повний комплекс послуг: сервер, дизайн … . Бренди нам довіряють, адже займаємося тим, щоб вони продавали більше.

-          Чи легко потрапити в твою компанію на роботу і як  відбувається цей процес: бажаючі повинні розробити програму чи, можливо, розв’язати задачу на логічне мислення як у відомих закордонних фірмах?

-          Якщо ми говоримо про студентів/новачків, на яких потрібно подивитися на ділі, то ми використовуємо просту схему, яка можливо не дуже лояльна по відношенню до студентів, але дає змогу зрозуміти чого вони варті та й для них це новий досвід, а завдання наступне: бажаючому слід написати програму, 90% якого взагалі не зрозуміло , можна ставити конкретні запитання команді, користуватися допоміжними засобами/літературою. І якщо людина не опустить руки, а виконає завдання повністю або хоча б більшу частину, то цей програміст вартий того, щоб з ним співпрацювати. Адже така людина не боїться труднощів і готова рухатися далі та розвиватися. Для мене кредом по житті є фраза: «Ніхто не допоможе тобі стати самостійним» , і хотілося б донести її й до своїх колег.

-          Як ти вважаєш, у чому полягає секрет успіху в цій сфері: це 99% наполегливої праці і 1% таланту чи навпаки?

-          Якщо в тебе є талант - це безперечно добре, але звісно ж, це далеко не вирішальний фактор. Важливу роль відіграє те, наскільки ти здатний мислити алгоритмічно, вирішувати питання , знаходити правильні інструменти для розв'язання задач. Також слід звернути увагу на  те, що є люди яким це вдається краще, а є кому гірше. Я б навіть сказав так: складно знайти хорошого кардіохірурга, який б не горів тим, що він щодня розрізає та зшиває серцяі тим самим, змушує їх битися ще 50 років. Так само неможливо знайти геніального програміста, який б відкривав код лише на роботі і лише тому, що це приносить  хороший заробіток. Тому щоб стати першокласним спеціалістом, ти повинен цим горіти і це має йти зсередини. Відповідно, ти можеш таким народитися, але й ти можеш таким стати.

-          Всі знають, що серед програмістів більше хлопців, як ти ставишся до дівчат програмістів і чому серед програмістів так мало дівчат?

-          Я ніколи не ділю працівників на дівчат та хлопців в плані здатності до програмування, не можна сказати, що дівчатам щось не вистачає чи вони якісь не такі. Як на мене, це питання бажання, бо і в моїй команді є дівчата-програмісти і яколи я знайомлю їх із клієнтами, то вони дивуються, але згодом коли починають працювати із ними- розуміють, що вони є професіоналами своєї справи. Адже їм працювати комфортно, приємно і немає значення чи людині 19 чи 39 та якої вона статі, головне,що  людина єхорошим  фахівцем.  Тому якщо дівчата сумніваються чи пробувати себе у цій сфері чи це суто чоловіча професія, то можу із впевненістю сказати, що в будь-якій компанії вас приймуть із розпростертими обіймами, тим паче, що більшість працівників чоловіки.

-          Чи поділяєш ти людей та гуманітаріїв та технарів і чи мало вплив на вибір спеціальності те, що мама теж закінчила цей Інститут?

-          Я ніколи не ділив людей на технарів та гуманітарів і коли мене в університеті питали, який мій улюблений предмет, я не міг одразу відповісти, бо не можу віднести себе до однієї із категорій. Той факт, що мої батьки працюють в цій сфері, звісно вплинуло на формування моєї особистості, вони показали мені, що технічні науки- це легко , але вибір спеціальності все ж був за мною.

-          Чим ти займаєшся у вільний час, невже також програмуєш?

-          Я програмую скоріше не у вільний час, а по роботі, коли мені хочеться щось змінити або зробити краще, ніж воно зараз є. А у вільний час я стараюся займатися спортом , сім'єю, саморозвитком, читаю, подорожую чи ще чимось,на що зазвичай, часу не вистачає.

-          Ти любиш тварин? Можливо в тебе є котик на прізвисько Віндовс?

-          Так, люблю, але га жаль, немає. Раніше в мене був котик і я хотів назвати його Піксель, бо він любив залазити своїм носом, нариклад, в борошно і розносити його по всій кімнаті й ці різнокольорові цяточки я називав пікселями. Але ми б хотіли когось взяти в офіс ( щоб він був нашим талісманом) і в нас вже почилося змагання як його назвати, лідерами наразі є: Лінукс та Ангулар.

-          Які настанови ти дасиш юним програмістам, зокремам студентам?

-          Якщо поставити перед собою мету: стати кимось  ІТ-сфері за 5 курсів, то слід обрати один чи два напрями, які є наразі популярними та розвиватися. Дуже добре, якщо є хтось хто дасть настананови та скерує в правильному руслі. Бажано із другого - третього  курсу йти на роботу, хоча б на півставки, щоб набратися досвіду, тобто практика, практика і ще раз практика. Поєднювати роботу із навчанням важко, але можливо. Найголовніше визначитися із курсом, і тоді вже рухатися в цьому напрямку. Слід пам’ятати, що немає нічого неможливого та ніколи не зупинятися на досягнутому. Зростання в навчанні та сил для нових звершень!!!

Статтю підготувала: студентка 241 групи Жупник Евеліна