Висока відзнака з нагоди ювілею!

Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 16.03.2018 р. Раранського Миколу Дмитровича, професора кафедри фізики твердого тіла за вагомий особистий внесок у розвиток науки, високий професіоналізм, підготовку висококваліфікованих наукових кадрів та з нагоди 80-річного ювілею нагороджено Почесною відзнакою Чернівецької обласної державної адміністрації «На славу Буковини».

Вельмишановний Микола Дмитрович!

Сердечно вітаємо Вас з мудрим ювілеєм, глибоко шануємо і цінимо Вашу невтомну і плідну багаторічну працю на педагогічній та науковій ниві. Прийміть найщиріші вітання та найкращі побажання міцного здоров’я, благополуччя, достатку, миру і злагоди, творчого натхнення і невичерпної енергії.

Нехай Господь береже Вас і подарує многії і благії літа!

Раранський Микола Дмитрович народився 18 березня 1938 р. у селі Турятка Глибоцького району Чернівецької області. Навчаючись у школі, виявив здібності до точних наук. Тому вступив на фізико-математичний факультет Чернівецького державного університету, який закінчив у 1960 році. Упродовж 1960-1964 рр. Микола Дмитрович працював інженером на Чернівецькому інструментальному заводі. З 1964 по 1968 рік навчався в аспірантурі кафедри металофізики рідного університету. З 1969 р. Микола Дмитрович на педагогічній роботі. Після захисту кандидатської дисертації в 1971 році, його обрали на посаду доцента кафедри ФТТ фізичного факультету. У 1988 році, після захисту докторської дисертації, Микола Дмитрович був переведений з посади доцента кафедри на посаду завідувача цієї кафедри. Наступного року йому було присвоєно вчене звання професора. На посаді завідувача кафедри фізики твердого тіла Раранський Микола Дмитрович пропрацював чверть століття (з 1988 по 2013 рік). Наукову роботу професор М.Д. Раранський поєднує з педагогічною діяльністю. Він успішно проводить підготовку фахівців з фізики, читає нормативні та спеціальні курси, керує виконанням магістерських та курсових робіт. Протягом майже 30 років  (1974-2003 рр.) Микола Дмитрович очолював фізичний факультет.

Раранський Микола Дмитрович – автор понад 400 наукових праць, з них 8 підручників і навчальних посібників  та понад 100 наукових статей в реферованих міжнародних та академічних журналах України, за його наукового керівництва захищено 3 докторські та 24 кандидатських дисертацій. Професор М.Д. Раранський має високий авторитет і користується повагою серед широкої наукової громадськості. За вагомий внесок у поліпшення навчально-виховного процесу та наукові здобутки у 1990 р. був нагороджений Грамотою Президії Верховної ради УРСР. У 1994 році за працю “Рентгено-, оптико-акустичні явища в реальних кристалах при комбінованому впливі різних фізичних полів” присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки. У 1998році указом Президента України за вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти, впровадження сучасних методів навчання і виховання молоді Раранському Миколі Дмитровичу присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».

Після утворення в 2013 році в ЧНУ Інституту фізико-технічних та комп’ютерних наук професор Раранський М.Д. займається дослідженням явища ауксетичності, результати цих досліджень увійшли до монографії «Явище ауксетичності в твердих тілах» виданої в 2016 році. Результатами цих досліджень увійшли у 5 дисертаційних робіт, керівником яких був Микола Дмитрович.