Інститут фізико-технічних та комп'ютерних наук Чернівецького Національного Університету імені Юрія Федьковича

Кафедра фізики твердого тіла

Cпеціальності

Чому кафедра фізики твердого тіла?

 

(спеціальності «фізика та астрономія» зі спеціалізацією «комп’ютерна фізика»;
«середня освіта – фізика» зі спеціалізацією «фізика та інформатика»)

 

Відгуки наших випускників:

 

Луцик Ярослав, випускник кафедри ФТТ ЧНУ 2010,
аспірант кафедри ФТТ ЧНУ ім. Ю. Федьковича.

 У 2008 році я вступив на фізичний факультет Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. Стосовно мого вибору було багато сумнівів, але основною перевагою для мене на той час було отримання якісної безоплатної освіти. Тому, вступ на кафедру фізики твердого тіла вважаю одним із найправильніших рішень у моєму житті, оскільки це створило для мене багато можливостей, а викладачі цієї кафедри відкрили для для мене нову фізику – цікаву та захоплюючу! За підтримки рідної кафедри в 2011 році я поїхав за програмою “Work and Travel” та провів незабутнє літо в США, а також суттєво покращив свій рівень англійської мови.

Після вступу до магістратури кафедри ФТТ під керівництвом докторів фіз.-мат. наук Фодчука Ігора Михайловича та Борчі Мар’яни Драгошівни я навчився новітнім методами дослідження тонких плівок та гетероструктур, а після успішного захисту магістерської роботи у 2013 році я вступив до аспірантури в Інститут фізико-технічних та комп’ютерних наук мого рідного університету. У 2014 році я отримав можливість відвідати літню наукову школу в Румунії (м. Ясси). За допомогою освітньої програми «ErasmusMundus» у 2015 році я продовжив свою наукову діяльність в Польщі в Лодзькому університеті на кафедрі фізики твердого тіла. На даний момент із співробітниками Лодзького університету проводимо дослідження щодо використання графена, оксида графена в гнучкій та прозорій електроніці, що в подальшому дозволить використовувати графен для створення нового покоління оперативної пам’яті ReRAM.

В усьому світі зараз інтенсивно розвиваються нанотехнології та дослідження поверхневих явищ твердих тіл, тому випускники кафедри мають змогу навчатися, стажуватись та працювати у багатьох країнах світу. Серед моїх знайомих та друзів, які навчаються на фізичному факультеті багато хто вигравав подібні гранти та мав змогу проводити дослідження в провідних університетах Франції, Італії, Фінляндії, Португалії та Польщі.

Тому, я бажаю абітурієнтам та майбутнім студентам кафедри ФТТ не сумніватись у престижності фізичної освіти, оскільки це дасть можливість реалізувати ваші знання та здібності в престижних лабораторіях та університетах світу.

 

Давидок Антон, випускник кафедри ФТТ ЧНУ 2007 р.,
postdoc в Max Planck Institute for Iron Research GmbH, Department of Structure and Nano-/ Micromechanics (Німеччина)

 Я, Антон Давидок, випускник кафедри фізики твердого тіла фізичного факультету. В мене зі школи була тяга до фізики, тому при вступі до університету свідомо обрав факультет та кафедру. На початку свого навчання аж ніяк не бачив себе в аспірантурі і взагалі в науці. Але при тому навчався сумлінно, тому що подобалося. Тяга до чогось нового, до речей які поки не зрозумілі, була потужною рушійною силою. Навчання давалося інколи непросто, але це були чергові іспити на винахідливість і витривалість.  Саме ці здобутті знання і досвід допомогли в майбутньому визначитися з тим чим я хочу займатися в житті – фізикою.  А саме: проводити дослідження, здобувати нові знання для себе та наукової спільноти. Прищепити це бажання і вміння працювати допомогли викладачі факультету та кафедри.

І в решті, навчання на кафедрі вирішило мою долю. Завдяки сумлінній праці та зв’язкам кафедри в Європейському науковому товаристві, я отримав можливість навчатися в аспірантурі в німецькому університеті (Університет Зігена, фізичний факультет, інститут фізики твердого тіла). Це був справжній виклик. Я їхав туди на умовний термін в три місяці. Але зумів проявити себе в новій, для мене, країні.  «Якщо я вже тут, то буду чесно робити те, що вмію». І це спрацювало. Я закріпився в аспірантурі, мій проект був присвячений вивченню росту наночастинок рентгенівськими методами. Під час процесу росту структура нанооб’єктів змінюється і дуже важко прослідкувати за цим процесом іншими методами, особливо здобути статистичні данні. Але рентгенівська дифракція дає змогу це зробити. Тут і знадобилися знання здобутті на кафедрі ФТТ. Крім того я освоював нові методи та об'єкти, представляв свою наукову групу на міжнародних конференціях. Завдяки моїй роботі в мене була можливість відвідати дуже багато цікавих місць від Іспанії до Японії, познайомитися з цікавими людьми, і просто  жити насиченим життям. Я успішно захистив докторську дисертацію на початку 2013, а на разі в моїй кар’єрі робота вже в другому європейському інституті на посаді дослідника, де займаюся вивченням механічних властивостей мікро- та наноматеріалів, адже зі значним зменшенням масштабів, звичні для макросвіту закономірності вже діють по-іншому. А для вивчення цього все більш дослідницьких груп звертаються до рентгенівських методів. На разі я працюю в інституті, де ще кілька років тому не знали про широкі можливості цієї техніки.   

Я володію п’ятьма мовами, в мене докторська ступінь в природничих науках і я готую проект на фінансування для власних досліджень.  А все почалося з 9-го корпусу, кафедри фізики твердого тіла.  Шана і низький уклін всім моїм викладачам!

 

Грень Ірина, випускниця кафедри ФТТ ЧНУ 2015 р.,
PhD student in Jan Evangelista Purkyně University Ústí nad Labem (Чехія)

   Шановні випускники та майбутні науковці.  Лише рік тому я закінчила університет імені Юрія Федьковича,  де навчалась на кафедрі фізики твердого тіла.  На даний момент, я знаходжуся в Чеській республіці,  у містечку Усті над Лабем, де навчаюсь на першому курсі аспірантури (PhD-програма) кафедри фізики,  напрямку нанотехнології.  Цією поїздкою я завдячую викладачам кафедри: доц.. Борчі Мар'яні Драгошівні, проф. Фодчуку Ігорю Михайловичу, проф. Раранському М. Д. , асис. Гуцуляку І. І. та випускнику кафедри Барчуку Михайлу, який зініціював запрошення чернівецьким студентам. За рік, прожитий тут,  можу сказати,  що єдине чого мені не вистачає - це автомобіля.

Я працюю з надзвичайно новітніми та високо-ефективними методами, які дозволяють виготовляти різноманітні пристрої,  сенсори,  створювати плазму, волокна, фільтри. Ця робота проводиться на передовій сучасної науки. 
Надзвичайно приємний колектив. 
Також протягом року я мала можливість з'їздити на наукові конференції, де зустрічалась з різноними людьми (і в плані національності),  які являються експертами в своїй галузі.  Насправді навчання в Чехії надає вам дуже багато перспектив отримати пост-док в різних країнах,  зокрема Німеччині,  Франції,  Великій Британії,  Італії,  з якими тісно взаємодіє кафедра фізики ЧНУ.

Отож,  бажаю успіху і вважаю, Ви зробите правильний вибір,  а якщо захочете продовжити наукову діяльність тут, в Чехії,  наша команда підтримає вас у всьому.
Успіхів.
З повагою Ірина Грень.

 Шановні абітурієнти!

 

Обравши спеціальності «Фізика та астрономія» (спеціалізація: Комп'ютерна фізика) і «Середня освіта» (спеціалізація : Фізика та інформатика), Ви отримаєте необхідні знання та будете:

 • Володіти базовими знаннями із загальної та теоретичної фізики, фізики кристалів, матеріалознавства, фізики напівпровідників та діелектриків;
 • Знати принципи роботи та будову пристроїв та систем Х-променевої діагностики та електронної мікроскопії;
 • Вміти проводити вимірювання параметрів структури моно- та полікристалів згідно з сучасними методиками діагностики;
 • Працювати із спеціалізованими вимірювальними пристроями в області напівпровідникового матеріалознавства;
 • Використовувати інженерне програмне забезпечення та створювати нове за допомогою мов програмування Pascal, Fortran, C++ та програмних середовищ типу Mathcad, Matlab тощо.
 • Вміти проводити, контролювати та адаптувати технологічні процеси щодо застосування у сфері контролю якості матеріалів.
 • Володіти методикою викладання фізики та інформатики в школі. 

Протягом навчання Ви отримаєте можливість пройти курс підготовки за спеціальністю у вищих навчальних закладах Німеччини, Чехії тощо за програмами обміну студентів. 

Фахівець зі спеціальностей «Фізика та астрономія» (спеціалізація : Комп'ютерна фізика) і «Середня освіта» (спеціалізація : Фізика та інформатика) у відповідності з отриманою в процесі навчання фундаментальною та спеціальною підготовкою буде здатний забезпечити фахове виконання наступних робіт: 

 • Контроль якості – вимірювання, діагностика, тестування та лабораторні дослідження матеріалів із використанням Х-променевих методів та електронної мікроскопії;
 • Супровід виробничих процесів – розробляти та експлуатувати спеціалізовані діагностичні системи та пристрої;
 • Створення новітніх матеріалів – прогнозування властивостей матеріалів за допомогою сучасних наукоємних методик та підходів;
 • Розв’язування задач із програмування – використовувати сучасну електроніку, працювати зі спеціальними середовищами (Mathcad, Matlab та ін.), а також програмувати, використовуючи мови Pascal, Fortran, C++ тощо;
 • Освітня діяльність – викладання фізики та інформатики в школі на сучасному рівні. 

Отримавши кваліфікацію за спеціальностями «Фізика та астрономія» (спеціалізація : Комп'ютерна фізика) і «Середня освіта» (спеціалізація : Фізика та інформатика) Ви зможете працювати у сфері: 

 • Середньої та вищої освіти.
 • Інженерно-технічній діяльності на виробництві (створення нових речовин і матеріалів, контроль їх якості, приладобудування, машинобудування, автомобілебудування тощо).
 • Інформаційних технологій і комп’ютерних систем.
 • Досліджень та експериментальних розробок природничої та технічної спрямованості як в Україні, так і в закордонних наукових лабораторіях.  

 

На кафедрі ФТТ здійснюється навчання за спеціальностями:

 

Освітній рівень «бакалавр» 

Тривалість навчання - 4роки  

Галузь знань           01 – освіта 

Спеціальність  014.08 – середня освіта (фізика) 

Спеціалізація                  фізика та інформатика 

Форма навчання             денна 

Ліцензійний обсяг          25 

Фахівець підготовлений до роботи в галузі: 

 1. Середня освіта.
 2. Допоміжна діяльність у сфері освіти.
 3. Інша  діяльність у сфері фізики, інформаційних технологій і комп`ютерних систем. 

Може займати такі первинні посади: 

 • учитель середнього навчально-виховного закладу;
 • лаборант (хімічні та фізичні дослідження);
 • лаборант (галузі освіти);
 • інші молодші фахівці в галузі освіти. 

 

Освітній рівень «бакалавр» 

Тривалість навчання - 4роки 

Галузь знань             10 – природничі науки 

Спеціальність    104.08 – фізика та астрономія 

Спеціалізація                    комп'ютерна фізика 

Форма навчання               денна 

Ліцензійний обсяг            45

 

Фахівець підготовлений до роботи в галузі: 

-   Дослідження й експериментальні розробки у сфері природничих і технічних наук. 

-   Допоміжна діяльність у сфері освіти. 

-   Інша  діяльність у сфері інформаційних технологій і комп`ютерних систем. 

Може займати такі первинні посади: 

 • лаборант (хімічні та фізичні дослідження);
 • технік-лаборант (хімічні та фізичні дослідження);
 • лаборант (галузі техніки);
 • технік;
 • технік з діагностичного устаткування;
 • технік-оператор електронного устаткування;
 • інші молодші фахівці в галузі природничих наук. 

 

Освітній рівень «магістр» 

Тривалість навчання – 1,5 роки 

Галузь знань             01 – освіта 

Спеціальність    014.08 – середня освіта (фізика) 

Спеціалізація                   фізика та інформатика 

Ліцензійний обсяг            15 (Форма навчання    денна) 

Ліцензійний обсяг            15 (Форма навчання    заочна) 

Фахівець підготовлений до роботи в галузі: 

 1. Дослідження й експериментальні розробки у сфері природничих і технічних наук.
 2. Середня освіта.
 3. Вища освіта.
 4. Допоміжна діяльність у сфері освіти.
 5. Інша  діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем. 

Може займати такі первинні посади: 

 • Завідувач лабораторії (освіта);
 • асистент;
 • викладач професійно-технічного навчального закладу;
 • учитель середнього навчально-виховного закладу; 

 

 Освітній рівень «магістр» 

Тривалість навчання – 1,5 роки 

Галузь знань        10 – природничі науки 

Спеціальність    104 – фізика та астрономія 

Спеціалізація               комп'ютерна фізика 

Ліцензійний обсяг      30 (Форма навчання - денна) 

Ліцензійний обсяг      12 (Форма навчання - заочна) 

Фахівець підготовлений до роботи в галузі: 

 • Дослідження й експериментальні розробки у сфері природничих і технічних наук.
 • Вища освіта.
 • Допоміжна діяльність у сфері освіти.
 • Інша  діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем. 

Може займати первинні посади: 

 • фізик;
 • молодший науковий співробітник (фізика, астрономія);
 • фахівець науково-дослідного сектору;
 • фахівець (завідувач) виробничої лабораторії;
 • фахівець лабораторії (науково-дослідної, дослідної та ін.);
 • завідувач лабораторії (виробництво);
 • асистент