Інститут фізико-технічних та комп'ютерних наук Чернівецького Національного Університету імені Юрія Федьковича

Кафедра фізики твердого тіла

Новини та офіційна інформація

Раранський М.Д., Балазюк В.Н., Гунько М.М. Монографія: Явище ауксетичності в твердих тілах. 

Науковий вісник Чернівецького національного університету. Фізика. Електроніка.

Здобутки кафедри фізики твердого тіла.

День відкритих дверей (12 грудня 2015 року).


НАУКОВИЙ СЕМІНАР КАФЕДРИ ФТТ

Дата: 19.01.2017

Час: 14 00

Аудиторія: 204 Б

 

Microstructural investigations of heteroepitaxial c-plane GaN layers


(Мікроструктурні дослідження гетероепітаксіальних GaN-шарів)

 

 

Доповідач:

Dr. Michael Barchuk

 Institut für Werkstoffwissenschaft

Technische Universität Bergakademie Freiberg Germany

 Запрошуються усі бажаючі

 

 Вітаємо!!!

студентку кафедри фізики твердого тіла  Косар Софію з перемогою у другому турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із "Фізики"! 

 

Вітаємо
доктора фізико-математичних наук,
професора кафедри фізики твердого тіла,

декана факультетуархітектури, будівництва та декоративно-прикладного мистецтва

 

ФОДЧУКА ІГОРА МИХАЙЛОВИЧА

 

з присвоєнням йому почесного звання

«ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ
НАУКИ І ТЕХНІКИ УКРАЇНИ»

 

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №567/2015

 

Здобутки студентів кафедри

Косар Софія є однією найкращою студенткою 4 курсу кафедри фізики твердого тіла ЧНУ.
Софія, закінчуючи гімназію №1, могла вступити до факультету іноземних мов без конкурсу, оскільки в 11 класі здобула диплом І ступеня на Всеукраїнській учнівській олімпіаді з німецької мови. Крім того, вона володіє вільно і англійською мовою. Проте її вибір був непохитним – стати фізиком. Завдяки високим балам на ЗНО вона стала студенткою ЧНУ спеціальності «фізика» на кафедрі фізики твердого тіла, де зараз є однією з найкращих студентів. Отримавши базові знання з загальної фізики та спецкурсів кафедри, спрямованих на вивчення структури і властивостей різних матеріалів та методів їх дослідження, змогла взяти участь в проекті з розробки ефективних фотокаталізаторів для розкладу води під дією сонячного світла. Проект об’єднав зусилля інтернаціональної команди вчених з трьох найбільших наукових центрів Японії – Токійського Університету (The University of Tokyo), Національного Інституту Матеріалознавства (National Institute of Material Science, NIMS) та Національного Інституту Провідних Індустріальних Наук і Технологій (National Institute of Industrial Science and Technology, AIST). Софія долучилася до наукової роботи в лабораторії професора Такехіко Кітаморі під час стажування в Токійському Університеті влітку 2014 року. В результаті вона стала співавтором наукової публікації в престижному журналі Nature Scientific Reports.
Головною ідеєю проекту стала розробка наноструктури, що поєднує в собі кілька компонентів, кожен з яких забезпечує окрему функцію в фотокаталітичному процесі, а саме: провідність електронів, поглинання світла та поверхневий каталіз. Основою наноструктури стали вертикально орієнтовані нано-стовпчики оксиду вольфраму, покриті надтонким світло-поглинаючим шаром ванадату вісмуту, на поверхні якого були осаджені кластери каталізатору на основі кобальту. Це дозволило максимізувати ефективність розкладу води за рахунок оптимізації кожного окремого процесу. Такий нанотехнологічний килим може стати основою для виготовлення плоских фотокаталітичних панелей для генерації водню, який буде використовуватися в автомобілях на водневих паливних елементах.
Софія Косар прийняла участь в ретельних експериментах по оптимізації трьохкомпонентних наноструктур та їх дослідженнях методами скануючої електронної мікроскопії, рентгеноструктурного аналізу та оптичної спектроскопії. В результаті вдалося встановити новий світовий рекорд в ефективності фотокаталітичної генерації водню під дією сонячного світла в 8.1%.
За словами керівника проекту, віце-президента Токійського Університету, професора Кітаморі: «Ми зробили значний крок вперед, який наблизив нас до ефективності в 10%, яка відкриває можливість комерційного впровадження технології отримання водню з чистого та невичерпного джерела енергії – сонячного світла».
Результати дослідження були опубліковані в статті:
"Photocatalytic generation of hydrogen by core-shell WO3/BiVO4 nanorods with ultimate water splitting efficiency", Nature Scientific Reports 5 (2015) 11141.
Y. Pihosh, I. Turkevych, K. Mawatari, J. Uemura, Y. Kazoe, S. Kosar, K. Makita, T. Sugaya, T.  Matsui, D. Fujita, M. Tosa, M. Kondo, T. Kitamori.
http://www.nature.com/srep/2015/150608/srep11141/full/srep11141.html

Даній публікації передувала апробація результатів досліджень на міжнародних конференціях, на яких вона зробила відповідні доповіді в Україні та в Японії:
1. Back-Contact Tandem Dye Sensitized Solar Cell / S. Kosar, Ya. Struk, Yu. Pihosh, T. Kitamori, K. Matsubara, M. Kondo,   I. Turkevych // Book of Abstractr 34th International Conference on Vacuum Microbalance and Thermoanalytical Techniques (ICVMTT 34) and International Conference «Modern Problems of Surface Chemistry», Kyiv, Ukraine, May 20-21, 2014. – P.126.
2. Development of Integrated Tandem Dye Sensitized Solar Cells / Sonya Kosar, Yaroslav Struk, Koji Matsubara, Michio Kondo and Ivan Turkevych // Extended Abstract of the 2014 International Conference on Solid State Devices and Materials (SSDM2014), Tsukuba, Japan, September 8-11. - 2014. – P. 888-889.

З повагою про неї відгукуються і студенти. Зокрема, цьогорічна випускниця магістратури цієї ж кафедри Ірина Грень каже: «Косар Софія дуже цілеспрямована та відповідальна дівчина, яку постійно цікавлять новинки та інновації в галузі науки. Якщо вона ставить перед собою мету, то буде працювати над нею, поки не доб’ється очікуваного результату. В колективі завжди займає чітку позицію лідера, проте водночас чуйна і справедлива, та дещо сором’язлива. Любить подорожувати, має спокійний і рівний характер, міцну волю і багато інших позитивних якостей особистості. Вона дуже гарна неординарна особистість та розвивається в різних напрямках: спочатку пробувала себе в якості модельєра, згодом поступила на фізичний факультет. Зразу привернула увагу до себе як дисциплінована і старанна студентка, високоінтелектуальна, освічена. Вирізнялась працьовитістю, старанністю у проведенні практичних завдань, які завжди виконувалися сумлінно, своєчасно, не вимагаючи додаткових перевірок. Дуже швидко і якісно засвоює всю надану їй інформацію».

Софія бере участь у наукових семінарах кафедри, а її доповідь на цьогорічній студентській конференції визнана найкращою у секції «фізика твердого тіла».